Vishay/Sprague 592D107X0016C2T20H
592D107X0016C2T20H picture photo
Mfg. Part Number
592D107X0016C2T20H
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 20% 2812
Datasheet Download
592D107X0016C2T20H.pdf
Availability of 592D107X0016C2T20H
QUANTITY
592D107X0016C2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D107X0016C2T20H
Internal Part NumberEIS-592D107X0016C2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D107X0016C2T20H
Related Links592D107X0, 592D107X0016C2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D107X0016C2T20H Details Description
Related parts for 592D107X0016C2T20H
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC 3-TO-8 DECOD/DEMUX 16-DIP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.4PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100 OHM 5% 0805 datasheet.pdf