Vishay/Sprague 592D156X0020R2T15H
592D156X0020R2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D156X0020R2T15H
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 20% 2824
Datasheet Download
592D156X0020R2T15H.pdf
Availability of 592D156X0020R2T15H
QUANTITY
592D156X0020R2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D156X0020R2T15H
Internal Part NumberEIS-592D156X0020R2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D156X0020R2T15H
Related Links592D156X0, 592D156X0020R2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D156X0020R2T15H Details Description
Related parts for 592D156X0020R2T15H
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 220K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 45MA 155 OHM TH datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf