Vishay/Dale RWR89S1690FSRSL
RWR89S1690FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1690FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1690FSRSL.pdf
Availability of RWR89S1690FSRSL
QUANTITY
RWR89S1690FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1690FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S1690FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1690FSRSL
Related LinksRWR89S1, RWR89S1690FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1690FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S1690FSRSL
FIXED IND 120UH 490MA 890 MOHM datasheet.pdf
RES TEMP SENS 180 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RECT 1/2 COVER FOR PADDLE SWES datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC 2M datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 385MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 26A 8HSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16DRT datasheet.pdf