Vishay/Sprague 592D156X9020R2T15H
592D156X9020R2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D156X9020R2T15H
Brief Description
CAP TANT 15UF 20V 10% 2824
Datasheet Download
592D156X9020R2T15H.pdf
Availability of 592D156X9020R2T15H
QUANTITY
592D156X9020R2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D156X9020R2T15H
Internal Part NumberEIS-592D156X9020R2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D156X9020R2T15H
Related Links592D156X9, 592D156X9020R2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D156X9020R2T15H Details Description
Related parts for 592D156X9020R2T15H
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PIN HEADER VERT MATE-N-LOK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 47 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf