Vishay/Sprague 592D226X0020D2T15H
592D226X0020D2T15H picture photo
Mfg. Part Number
592D226X0020D2T15H
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
592D226X0020D2T15H.pdf
Availability of 592D226X0020D2T15H
QUANTITY
592D226X0020D2T15H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D226X0020D2T15H
Internal Part NumberEIS-592D226X0020D2T15H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 592D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D226X0020D2T15H
Related Links592D226X0, 592D226X0020D2T15H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D226X0020D2T15H Details Description
Related parts for 592D226X0020D2T15H
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE GUIDE COMB datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
500VAC T D MIDGET 3.5A W TABS datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC DO214AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 133.333333MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 G/Y/R DIFF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP FILM 47 NF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf