Vishay/Sprague 592D226X9016B2T20H
592D226X9016B2T20H picture photo
Mfg. Part Number
592D226X9016B2T20H
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
592D226X9016B2T20H.pdf
Availability of 592D226X9016B2T20H
QUANTITY
592D226X9016B2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D226X9016B2T20H
Internal Part NumberEIS-592D226X9016B2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D226X9016B2T20H
Related Links592D226X9, 592D226X9016B2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D226X9016B2T20H Details Description
Related parts for 592D226X9016B2T20H
IC BUS-INTER LATCH TRI-ST 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO220AB datasheet.pdf
BOARD RS232 ZIGBEE MOD PRO datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES MO 1W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf