Vishay/Sprague 592D477X06W3R2T20H
592D477X06W3R2T20H picture photo
Mfg. Part Number
592D477X06W3R2T20H
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
592D477X06W3R2T20H.pdf
Availability of 592D477X06W3R2T20H
QUANTITY
592D477X06W3R2T20H Order Process
Ship out your order
Specifications of 592D477X06W3R2T20H
Internal Part NumberEIS-592D477X06W3R2T20H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)592D477X06W3R2T20H
Related Links592D477X0, 592D477X06W3R2T20H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
592D477X06W3R2T20H Details Description
Related parts for 592D477X06W3R2T20H
IC BICMOS PFC/PWM CONT 20-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 2012 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENS PROX M18 7MM DC2W-NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CLOSED END CONNECTOR (INSERT) datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
VARISTOR 230 VAC datasheet.pdf