Vishay/Sprague 593D105X0035A2TE3
593D105X0035A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D105X0035A2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206
Datasheet Download
593D105X0035A2TE3.pdf
Availability of 593D105X0035A2TE3
QUANTITY
593D105X0035A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D105X0035A2TE3
Internal Part NumberEIS-593D105X0035A2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 593D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D105X0035A2TE3
Related Links593D105X, 593D105X0035A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D105X0035A2TE3 Details Description
Related parts for 593D105X0035A2TE3
OSC XO 20.48MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 16POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-SON datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R W/BUFF 10-MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 600W datasheet.pdf