Vishay/Sprague 593D157X9010D2TE3
593D157X9010D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D157X9010D2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
593D157X9010D2TE3.pdf
Availability of 593D157X9010D2TE3
QUANTITY
593D157X9010D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D157X9010D2TE3
Internal Part NumberEIS-593D157X9010D2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 593D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D157X9010D2TE3
Related Links593D157X, 593D157X9010D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D157X9010D2TE3 Details Description
Related parts for 593D157X9010D2TE3
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
TYPE4 SFTY LGHT CRTN AT 1303MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CABLE PIN datasheet.pdf
711FXE3-SC-40-HV SWITCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf