Vishay/Sprague 593D227X96R3D2TE3
593D227X96R3D2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D227X96R3D2TE3
Brief Description
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
593D227X96R3D2TE3.pdf
Availability of 593D227X96R3D2TE3
QUANTITY
593D227X96R3D2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D227X96R3D2TE3
Internal Part NumberEIS-593D227X96R3D2TE3
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D227X96R3D2TE3
Related Links593D227X, 593D227X96R3D2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D227X96R3D2TE3 Details Description
Related parts for 593D227X96R3D2TE3
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
IC 12 BIT DAC P/O 20-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 35W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 8A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W datasheet.pdf
RES 176K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 70POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf