Vishay/Sprague 593D477X0004E2TE3
593D477X0004E2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
593D477X0004E2TE3
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917
Datasheet Download
593D477X0004E2TE3.pdf
Availability of 593D477X0004E2TE3
QUANTITY
593D477X0004E2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 593D477X0004E2TE3
Internal Part NumberEIS-593D477X0004E2TE3
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)593D477X0004E2TE3
Related Links593D477X, 593D477X0004E2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
593D477X0004E2TE3 Details Description
Related parts for 593D477X0004E2TE3
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3MM R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO41 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf