Vishay/Sprague 594D107X9016C8T
594D107X9016C8T picture photo
Mfg. Part Number
594D107X9016C8T
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812
Datasheet Download
594D107X9016C8T.pdf
Availability of 594D107X9016C8T
QUANTITY
594D107X9016C8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D107X9016C8T
Internal Part NumberEIS-594D107X9016C8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D107X9016C8T
Related Links594D107, 594D107X9016C8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D107X9016C8T Details Description
Related parts for 594D107X9016C8T
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PINS datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 5"L X 2.44"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 1.17MH 1.22A SMD datasheet.pdf
HOOF W/DENT 3.10MM 600 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
26500 57C 55#20 2#12 PIN RECP datasheet.pdf
3,3UF 450V 10X16 datasheet.pdf