Vishay/Sprague 594D107X9016D2W
594D107X9016D2W picture photo
Mfg. Part Number
594D107X9016D2W
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
594D107X9016D2W.pdf
Availability of 594D107X9016D2W
QUANTITY
594D107X9016D2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D107X9016D2W
Internal Part NumberEIS-594D107X9016D2W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D107X9016D2W
Related Links594D107, 594D107X9016D2W Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D107X9016D2W Details Description
Related parts for 594D107X9016D2W
SSR OCMOS FET 350MA NO 8-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 860FGBA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RST 2.63V SOT-143 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 2% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 55MHZ TO220-7 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/50A DC datasheet.pdf