Vishay/Sprague 594D127X0010C2T
594D127X0010C2T picture photo
Mfg. Part Number
594D127X0010C2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 120UF 10V 20% 2812
Datasheet Download
594D127X0010C2T.pdf
Availability of 594D127X0010C2T
QUANTITY
594D127X0010C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D127X0010C2T
Internal Part NumberEIS-594D127X0010C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 594D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)95 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D127X0010C2T
Related Links594D127, 594D127X0010C2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D127X0010C2T Details Description
Related parts for 594D127X0010C2T
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 3A ATV datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 640MA 560 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 3.3V 54SOIC datasheet.pdf