Vishay Thin Film PAT0603E1720BST1
PAT0603E1720BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PAT0603E1720BST1
Brief Description
RES SMD 172 OHM 0.1% 0.15W 0603
Datasheet Download
PAT0603E1720BST1.pdf
Availability of PAT0603E1720BST1
QUANTITY
PAT0603E1720BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PAT0603E1720BST1
Internal Part NumberEIS-PAT0603E1720BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)172
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PAT0603E1720BST1
Related LinksPAT0603E, PAT0603E1720BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PAT0603E1720BST1 Details Description
Related parts for PAT0603E1720BST1
CONN RECEPT BOX MNT 20POS W/SOCK datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMIZER LOUVERED datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf