Vicor Corporation V300C48M75BF3
V300C48M75BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300C48M75BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
V300C48M75BF3.pdf
Availability of V300C48M75BF3
QUANTITY
V300C48M75BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C48M75BF3
Internal Part NumberEIS-V300C48M75BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C48M75BF3
Related LinksV300C4, V300C48M75BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C48M75BF3 Details Description
Related parts for V300C48M75BF3
IC PROGRAM 4.630V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC RF ZIGBEE/802.15.4 SOC 2.4GHZ datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 456MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC 10SON datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf