Vishay/Sprague 594D156X0050R4T
594D156X0050R4T picture photo
Mfg. Part Number
594D156X0050R4T
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824
Datasheet Download
594D156X0050R4T.pdf
Availability of 594D156X0050R4T
QUANTITY
594D156X0050R4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D156X0050R4T
Internal Part NumberEIS-594D156X0050R4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D156X0050R4T
Related Links594D156, 594D156X0050R4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D156X0050R4T Details Description
Related parts for 594D156X0050R4T
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V JB 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf
IC DRIVER SMART PWR POWERSO datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf