Vishay/Sprague 594D397X06R3R8T
594D397X06R3R8T picture photo
Mfg. Part Number
594D397X06R3R8T
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
594D397X06R3R8T.pdf
Availability of 594D397X06R3R8T
QUANTITY
594D397X06R3R8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D397X06R3R8T
Internal Part NumberEIS-594D397X06R3R8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D397X06R3R8T
Related Links594D397, 594D397X06R3R8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D397X06R3R8T Details Description
Related parts for 594D397X06R3R8T
LED 4 DIGIT RED COMMON ANODE datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 30A TO-251 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 15A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 942 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS DUAL 0.4MM SMD datasheet.pdf