Vishay/Sprague 594D476X0020D2T
594D476X0020D2T picture photo
Mfg. Part Number
594D476X0020D2T
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
594D476X0020D2T.pdf
Availability of 594D476X0020D2T
QUANTITY
594D476X0020D2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D476X0020D2T
Internal Part NumberEIS-594D476X0020D2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)95 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D476X0020D2T
Related Links594D476, 594D476X0020D2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D476X0020D2T Details Description
Related parts for 594D476X0020D2T
IC D/A CONV 14BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf