Vishay/Sprague 594D476X0020D2T
594D476X0020D2T picture photo
Mfg. Part Number
594D476X0020D2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917
Datasheet Download
594D476X0020D2T.pdf
Availability of 594D476X0020D2T
QUANTITY
594D476X0020D2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 594D476X0020D2T
Internal Part NumberEIS-594D476X0020D2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 594D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)95 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)594D476X0020D2T
Related Links594D476, 594D476X0020D2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
594D476X0020D2T Details Description
Related parts for 594D476X0020D2T
IC 4.55V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
SCOTCHLOK LIGHTWEIGHT CRIMP TOOL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 200MHZ 54TFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS VERT .100 SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.7UH 2.2A 34 MOHM SMD datasheet.pdf