Vishay/Sprague 595D104X0050T2T
595D104X0050T2T picture photo
Mfg. Part Number
595D104X0050T2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 20% 0805
Datasheet Download
595D104X0050T2T.pdf
Availability of 595D104X0050T2T
QUANTITY
595D104X0050T2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D104X0050T2T
Internal Part NumberEIS-595D104X0050T2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D104X0050T2T
Related Links595D104, 595D104X0050T2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D104X0050T2T Details Description
Related parts for 595D104X0050T2T
DIODE ZENER 33V 1W DO41 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
WIC TAG 20-18AWG BLACK/YELLOW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CONN PIN 28POS HOUSING 2.5MM datasheet.pdf