KEMET C1808V104KBRACTU
C1808V104KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1808V104KBRACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1808
Datasheet Download
C1808V104KBRACTU.pdf
Availability of C1808V104KBRACTU
QUANTITY
C1808V104KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1808V104KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C1808V104KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.085" (2.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1808V104KBRACTU
Related LinksC1808V10, C1808V104KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1808V104KBRACTU Details Description
Related parts for C1808V104KBRACTU
IC RCVR/DRVR HEX 6BIT DFF 32LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 240A SOT227 datasheet.pdf
RES 178K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 11 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMAJ datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SNGL SMD datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf