Vishay/Sprague 595D105X0050B2T
595D105X0050B2T picture photo
Mfg. Part Number
595D105X0050B2T
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 20% 1611
Datasheet Download
595D105X0050B2T.pdf
Availability of 595D105X0050B2T
QUANTITY
595D105X0050B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D105X0050B2T
Internal Part NumberEIS-595D105X0050B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D105X0050B2T
Related Links595D105, 595D105X0050B2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D105X0050B2T Details Description
Related parts for 595D105X0050B2T
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MOTOR CONTROL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 6.3"L X 6.5"W datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM 1W 84DB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1800UF 385V 45X70MM 85C 5000H datasheet.pdf
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf