Vishay/Sprague 595D106X0004T2T
595D106X0004T2T picture photo
Mfg. Part Number
595D106X0004T2T
Brief Description
CAP TANT 10UF 4V 20% 0805
Datasheet Download
595D106X0004T2T.pdf
Availability of 595D106X0004T2T
QUANTITY
595D106X0004T2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D106X0004T2T
Internal Part NumberEIS-595D106X0004T2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D106X0004T2T
Related Links595D106, 595D106X0004T2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D106X0004T2T Details Description
Related parts for 595D106X0004T2T
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CBL 20POS 0.5MM JMPR TYPE A 8" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 15A TO-268 datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 835MA 120 MOHM datasheet.pdf