Vishay/Sprague 595D106X9016B4T
595D106X9016B4T picture photo
Mfg. Part Number
595D106X9016B4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
595D106X9016B4T.pdf
Availability of 595D106X9016B4T
QUANTITY
595D106X9016B4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D106X9016B4T
Internal Part NumberEIS-595D106X9016B4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)760 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D106X9016B4T
Related Links595D106, 595D106X9016B4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D106X9016B4T Details Description
Related parts for 595D106X9016B4T
FUSE RESETTABLE 170MA 60V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS 1MM REFL SMD datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.49A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 46MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 35POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 05VDC datasheet.pdf