Vishay/Sprague 595D227X9010R2T
595D227X9010R2T picture photo
Mfg. Part Number
595D227X9010R2T
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824
Datasheet Download
595D227X9010R2T.pdf
Availability of 595D227X9010R2T
QUANTITY
595D227X9010R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D227X9010R2T
Internal Part NumberEIS-595D227X9010R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D227X9010R2T
Related Links595D227, 595D227X9010R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D227X9010R2T Details Description
Related parts for 595D227X9010R2T
TRANS NPN 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG TAN 3000' datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/8-48" BLUE datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT FP datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 1MM 1.0" GRN datasheet.pdf
CBL MS-156 PLUG-SMA JACK 300MM datasheet.pdf