Vishay/Sprague 595D335X9025B8T
595D335X9025B8T picture photo
Mfg. Part Number
595D335X9025B8T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1611
Datasheet Download
595D335X9025B8T.pdf
Availability of 595D335X9025B8T
QUANTITY
595D335X9025B8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D335X9025B8T
Internal Part NumberEIS-595D335X9025B8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D335X9025B8T
Related Links595D335, 595D335X9025B8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D335X9025B8T Details Description
Related parts for 595D335X9025B8T
MOSFET N-CH 200V 5.2A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.72A 60 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 876 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf