Vishay/Sprague 595D335X9035C8T
595D335X9035C8T picture photo
Mfg. Part Number
595D335X9035C8T
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 2812
Datasheet Download
595D335X9035C8T.pdf
Availability of 595D335X9035C8T
QUANTITY
595D335X9035C8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D335X9035C8T
Internal Part NumberEIS-595D335X9035C8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D335X9035C8T
Related Links595D335, 595D335X9035C8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D335X9035C8T Details Description
Related parts for 595D335X9035C8T
RES 787K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
144CKT HDM M/PLANE HSG-GU datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS SIZE 1 ARINC 600 datasheet.pdf