Vishay/Sprague 595D336X06R3S2T
595D336X06R3S2T picture photo
Mfg. Part Number
595D336X06R3S2T
Brief Description
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1210
Datasheet Download
595D336X06R3S2T.pdf
Availability of 595D336X06R3S2T
QUANTITY
595D336X06R3S2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D336X06R3S2T
Internal Part NumberEIS-595D336X06R3S2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.134" L x 0.067" W (3.40mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D336X06R3S2T
Related Links595D336, 595D336X06R3S2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D336X06R3S2T Details Description
Related parts for 595D336X06R3S2T
TRIMMER 200K OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 15K OHM 5% 10W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf