Vishay/Sprague 595D337X96R3R2T
595D337X96R3R2T picture photo
Mfg. Part Number
595D337X96R3R2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2824
Datasheet Download
595D337X96R3R2T.pdf
Availability of 595D337X96R3R2T
QUANTITY
595D337X96R3R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D337X96R3R2T
Internal Part NumberEIS-595D337X96R3R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D337X96R3R2T
Related Links595D337, 595D337X96R3R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D337X96R3R2T Details Description
Related parts for 595D337X96R3R2T
EMITTER IR 950NM 150MA TO-18 datasheet.pdf
BOARD EVAL EXPERIMENT KS8995M datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP TO220 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
RES 169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RF MODULE WLAN BT datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf