Vishay/Sprague 595D475X9020A2T
595D475X9020A2T picture photo
Mfg. Part Number
595D475X9020A2T
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1507
Datasheet Download
595D475X9020A2T.pdf
Availability of 595D475X9020A2T
QUANTITY
595D475X9020A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D475X9020A2T
Internal Part NumberEIS-595D475X9020A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.068" (1.73mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D475X9020A2T
Related Links595D475, 595D475X9020A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D475X9020A2T Details Description
Related parts for 595D475X9020A2T
CAP FILM 0.56UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V DPAK datasheet.pdf
5086 APPLIANCE OUTLET 4A 70C datasheet.pdf
03P MTA100 HDR ASSY FL/RA 15AU datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CLUSTER BLOCK RCPT,020 TPPHBZ datasheet.pdf
KIT NEUTRAL 800A UNBONDED datasheet.pdf