Vishay/Sprague 595D477X0004C2T
595D477X0004C2T picture photo
Mfg. Part Number
595D477X0004C2T
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 20% 2812
Datasheet Download
595D477X0004C2T.pdf
Availability of 595D477X0004C2T
QUANTITY
595D477X0004C2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D477X0004C2T
Internal Part NumberEIS-595D477X0004C2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D477X0004C2T
Related Links595D477, 595D477X0004C2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D477X0004C2T Details Description
Related parts for 595D477X0004C2T
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA TSOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
50UF 450V 25.7X67.1 85C AXI datasheet.pdf