Vishay/Sprague 595D477X9010R2T
595D477X9010R2T picture photo
Mfg. Part Number
595D477X9010R2T
Brief Description
CAP TANT 470UF 10V 10% 2824
Datasheet Download
595D477X9010R2T.pdf
Availability of 595D477X9010R2T
QUANTITY
595D477X9010R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D477X9010R2T
Internal Part NumberEIS-595D477X9010R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D477X9010R2T
Related Links595D477, 595D477X9010R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D477X9010R2T Details Description
Related parts for 595D477X9010R2T
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC 1.5KE datasheet.pdf
FAN TRAY ASSEMBLY W/3 FANS datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf