Vishay/Sprague 595D684X9035A2T
595D684X9035A2T picture photo
Mfg. Part Number
595D684X9035A2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1507
Datasheet Download
595D684X9035A2T.pdf
Availability of 595D684X9035A2T
QUANTITY
595D684X9035A2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D684X9035A2T
Internal Part NumberEIS-595D684X9035A2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.146" L x 0.071" W (3.70mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.068" (1.73mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D684X9035A2T
Related Links595D684, 595D684X9035A2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D684X9035A2T Details Description
Related parts for 595D684X9035A2T
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 10W datasheet.pdf