Vishay/Sprague 595D685X0020B2T
595D685X0020B2T picture photo
Mfg. Part Number
595D685X0020B2T
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 1611
Datasheet Download
595D685X0020B2T.pdf
Availability of 595D685X0020B2T
QUANTITY
595D685X0020B2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D685X0020B2T
Internal Part NumberEIS-595D685X0020B2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)950 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D685X0020B2T
Related Links595D685, 595D685X0020B2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D685X0020B2T Details Description
Related parts for 595D685X0020B2T
CONN TERM BLOCK PCB 5.0MM 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MMIC AMP LNA 7GHZ-21GHZ 8SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
MODULE datasheet.pdf
13+13 WAY M HORIZ SMT WOJS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf