Vishay/Sprague 595D685X0020B4T
595D685X0020B4T picture photo
Mfg. Part Number
595D685X0020B4T
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 1611
Datasheet Download
595D685X0020B4T.pdf
Availability of 595D685X0020B4T
QUANTITY
595D685X0020B4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 595D685X0020B4T
Internal Part NumberEIS-595D685X0020B4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)950 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)595D685X0020B4T
Related Links595D685, 595D685X0020B4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
595D685X0020B4T Details Description
Related parts for 595D685X0020B4T
RES ARRAY 5 RES 1K OHM 10SRT datasheet.pdf
METRAL 4000 SIG HDR 2 MOD 8 ROW datasheet.pdf
CONTACT SKT 4-6AWG SZ4 CRMP GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf