Vishay/Sprague 597D227X0020R2T
597D227X0020R2T picture photo
Mfg. Part Number
597D227X0020R2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 20V 20% 3024
Datasheet Download
597D227X0020R2T.pdf
Availability of 597D227X0020R2T
QUANTITY
597D227X0020R2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D227X0020R2T
Internal Part NumberEIS-597D227X0020R2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 597D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D227X0020R2T
Related Links597D227, 597D227X0020R2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D227X0020R2T Details Description
Related parts for 597D227X0020R2T
FIXED IND 1.3UH 8A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DECODER 3 TO 8 LINE 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV SL/GP SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR CURR SENSE 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 120V 25A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 1.1KVAC SCREW datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
RES 40 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8UMAX datasheet.pdf