Vishay/Sprague 597D227X9020R8T
597D227X9020R8T picture photo
Mfg. Part Number
597D227X9020R8T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 20V 10% 3024
Datasheet Download
597D227X9020R8T.pdf
Availability of 597D227X9020R8T
QUANTITY
597D227X9020R8T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D227X9020R8T
Internal Part NumberEIS-597D227X9020R8T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 597D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D227X9020R8T
Related Links597D227, 597D227X9020R8T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D227X9020R8T Details Description
Related parts for 597D227X9020R8T
CONV DC-DC 100W 48VIN 5VOUT SGL datasheet.pdf
IC MIXER 825-915MHZ 20TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FMALE-MALE,RA 2M datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 41MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 54.5MA 16 OHM TH datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf