Vishay/Sprague 597D337X9010E2T
597D337X9010E2T picture photo
Mfg. Part Number
597D337X9010E2T
Brief Description
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
597D337X9010E2T.pdf
Availability of 597D337X9010E2T
QUANTITY
597D337X9010E2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 597D337X9010E2T
Internal Part NumberEIS-597D337X9010E2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.173" (4.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)597D337X9010E2T
Related Links597D337, 597D337X9010E2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
597D337X9010E2T Details Description
Related parts for 597D337X9010E2T
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf