AVX Corporation 5AK1R5CDAAA
5AK1R5CDAAA picture photo
Mfg. Part Number
5AK1R5CDAAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AK1R5CDAAA.pdf
Availability of 5AK1R5CDAAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AK1R5CDAAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AK1R5CDAAA
Internal Part NumberEIS-5AK1R5CDAAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AK1R5CDAAA
Related Links5AK1R, 5AK1R5CDAAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AK1R5CDAAA Details Description
Related parts for 5AK1R5CDAAA
DIODE ZENER 12V 200MW SOD523 datasheet.pdf
SCR SENS 400V 6A TO-252 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP 14TSSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 1410 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG 26V 4A datasheet.pdf