EPCOS (TDK) B41570A8479Q
B41570A8479Q picture photo
Mfg. Part Number
B41570A8479Q
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 63V SCREW
Datasheet Download
B41570A8479Q.pdf
Availability of B41570A8479Q
QUANTITY
B41570A8479Q Order Process
Ship out your order
Specifications of B41570A8479Q
Internal Part NumberEIS-B41570A8479Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41570
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance-10%, +30%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26A
Impedance6 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)5.677" (144.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41570A8479Q
Related LinksB41570, B41570A8479Q Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41570A8479Q Details Description
Related parts for B41570A8479Q
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
KIT REF DES OPT MOUSE ADNS-6090 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 800A 600V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL R/A datasheet.pdf
BOTTOM PLATE FOR ALUM CHASSIS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf
TV 13C 13#22D SKT PLUG datasheet.pdf
600 mA/1000 mA, 2.5 MHz Buck-Boost DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf