Panasonic Electronic Components EEU-EB2G220
EEU-EB2G220 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB2G220
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB2G220.pdf
Availability of EEU-EB2G220
QUANTITY
EEU-EB2G220 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB2G220
Internal Part NumberEIS-EEU-EB2G220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current410mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB2G220
Related LinksEEU-E, EEU-EB2G220 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB2G220 Details Description
Related parts for EEU-EB2G220
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf