AVX Corporation 5AK220JOBAL
5AK220JOBAL picture photo
Mfg. Part Number
5AK220JOBAL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AK220JOBAL.pdf
Availability of 5AK220JOBAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AK220JOBAL Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AK220JOBAL
Internal Part NumberEIS-5AK220JOBAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AK220JOBAL
Related Links5AK22, 5AK220JOBAL Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AK220JOBAL Details Description
Related parts for 5AK220JOBAL
VARISTOR 3.7V 120A 0805 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.48"L X 3.91"W datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC AD LGY 2X4"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf