AVX Corporation 5AQ150JABAD
5AQ150JABAD picture photo
Mfg. Part Number
5AQ150JABAD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AQ150JABAD.pdf
Availability of 5AQ150JABAD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AQ150JABAD Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AQ150JABAD
Internal Part NumberEIS-5AQ150JABAD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AQ150JABAD
Related Links5AQ15, 5AQ150JABAD Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AQ150JABAD Details Description
Related parts for 5AQ150JABAD
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA 8SON datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SOT89-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf