AVX Corporation 5AQ270KEBAA
5AQ270KEBAA picture photo
Mfg. Part Number
5AQ270KEBAA
Brief Description
CAP CER 27PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AQ270KEBAA.pdf
Availability of 5AQ270KEBAA
QUANTITY
5AQ270KEBAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AQ270KEBAA
Internal Part NumberEIS-5AQ270KEBAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AQ270KEBAA
Related Links5AQ27, 5AQ270KEBAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AQ270KEBAA Details Description
Related parts for 5AQ270KEBAA
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SW P-CH HS 8-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 354V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
NEMA 5-15P TO IEC-C13C BLACK SJT datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS RA datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 165K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf