AVX Corporation 5AR150JEBNI
5AR150JEBNI picture photo
Mfg. Part Number
5AR150JEBNI
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AR150JEBNI.pdf
Availability of 5AR150JEBNI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AR150JEBNI Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AR150JEBNI
Internal Part NumberEIS-5AR150JEBNI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AR150JEBNI
Related Links5AR15, 5AR150JEBNI Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AR150JEBNI Details Description
Related parts for 5AR150JEBNI
RES SMD 182KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
R/A SOLDER HDR PWR BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR DL BUCK PWM 48QFN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf
FUSE 100AMP 250VAC SEMI-COND. datasheet.pdf