AVX Corporation 5AR180JECCA
5AR180JECCA picture photo
Mfg. Part Number
5AR180JECCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AR180JECCA.pdf
Availability of 5AR180JECCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AR180JECCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AR180JECCA
Internal Part NumberEIS-5AR180JECCA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AR180JECCA
Related Links5AR18, 5AR180JECCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AR180JECCA Details Description
Related parts for 5AR180JECCA
CONN TERM BLOCK FEED THRU 10MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV 600A B-43 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf