AVX Corporation 5AS390JAECA
5AS390JAECA picture photo
Mfg. Part Number
5AS390JAECA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 2KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AS390JAECA.pdf
Availability of 5AS390JAECA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AS390JAECA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AS390JAECA
Internal Part NumberEIS-5AS390JAECA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AS390JAECA
Related Links5AS39, 5AS390JAECA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AS390JAECA Details Description
Related parts for 5AS390JAECA
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
3.96MM WTW CRIMP TERM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SRL 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DDR 512M 60BGA datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf