AVX Corporation 5AU3R0DEFCANM
5AU3R0DEFCANM picture photo
Mfg. Part Number
5AU3R0DEFCANM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 4KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
5AU3R0DEFCANM.pdf
Availability of 5AU3R0DEFCANM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5AU3R0DEFCANM Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AU3R0DEFCANM
Internal Part NumberEIS-5AU3R0DEFCANM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AU3R0DEFCANM
Related Links5AU3R0, 5AU3R0DEFCANM Datasheet, AVX Corporation Distributor
5AU3R0DEFCANM Details Description
Related parts for 5AU3R0DEFCANM
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2924 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 5.11 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 35V JB 0402 datasheet.pdf
LM 5.08/06/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 33 AWG 1000 FT GY datasheet.pdf
MOUNTING ADAPTOR (QTY2) datasheet.pdf
TRANS RF LDMOS 210W SOT1251 datasheet.pdf