Semtech 5AX224K1
5AX224K1 picture photo
Mfg. Part Number
5AX224K1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 1KV X7R NONSTND
Datasheet Download
5AX224K1.pdf
Availability of 5AX224K1
QUANTITY
5AX224K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5AX224K1
Internal Part NumberEIS-5AX224K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.570" L x 0.550" W (14.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.300" (7.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5AX224K1
Related Links5AX2, 5AX224K1 Datasheet, Semtech Distributor
5AX224K1 Details Description
Related parts for 5AX224K1
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 150A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
BRACKET ADJUST HEIGHT/ANGLE E3Z datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 56K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
68UF 450V 21X38MM 85C 10000H datasheet.pdf